Erkeklerin korkulu rüyası olan erken boşalma 10 erkekten 7sinde görülen bir rahatsızlıktır. Birçok nedenle başlamış ve devam ediyor olabilir.

Başlıca nedenlerine bakacak olursak;

  • Kişinin geçmiş cinsel deneyimleri
  • Cinsel bilgi eksikliği ya da yanlışlığı
  • Cinsel mitler
  • Erkeğin kişilik yapısı
  • Partneri ile ilgili nedenler
  • Erkekteki  “performans anksiyetesi”  (Erkeğin kendi cinsel yeterliliğini sürekli olarak sorgulaması durumudur. Ön sevişmede bu kaygı devreye girer ve kişi bu kaygısının farkında değildir farkında olsa bile bunu durdurmakta zorluk çeker.)

Erken boşalma ilişkiye başlamadan hemen önce başlayabildiği gibi, penis vajinayA girer girmez veya penis vajinaya girdikten sonra da oluşabilmektedir. Erken boşalmayı denetiimsiz boşalma hali olarak da tanımlayabiliriz.

    Erken boşalan erkekler bedeni boşalsa bile ruhu aç kalıyor, tatmin olamıyor ve cinsel doyuma ulaşamıyor. Erken boşalma en kolay çözülebilen cinsel uyum bozukluğudur. Her insanın içinde her problemi çözecek yetenek, bilgi ve güç vardır. İstemek, doğru ve gerekli egzerszleri yapmak cinselliğin evrensel kurallarına uymakla her problem çözülebilir.

      Erkekler kendilerini yavaşlatmak için birçok yola başvururlar. Sinir uçlarını hissizleştiren kremlere büyük paralar öderler ve penislerini boydan boya uyuştururlar. Hissizleşen penisin daha geç boşalacağını düşünürler fakat hayal kırıklığına uğrarlar. Çünkü boşalma refleksi sadece sinir uçlarının algısı dışında daha karmaşık bir süreçtir  Piyasada çok sayıda reklamı yapılan sprey, krem, bitkisel karışımlara dayanan ürünler bulunmakla birlikte etkili sonuçlar vermemektedir. Etkili sonuçlar için psikolojik bir problem olan erken boşalma yine psikoterapik yöntem ve tekniklerle denetim altına alınabilir. Cinsel terapiye eşlerin birlikte katılımı ve bu süreçte birbirlerine verecekleri destek önemli olmaktadır. Eleştirel olmayan sabırla eşine destek olan kadın erkek için çok önemlidir.

   Okuma yazma nasıl öğreniliyorsa, Seks de boşalma kontrolü de tecrübe kazandıkça sonradan öğrenilir. Erken boşalma tedavisi sol elle yemek yemeyi öğrenmiş birine sağ elle yemek yemeyi öğretmek gibidir. Kişi cinsel terapi alarak bu sorundan kalıcı olarak kurtulabilir. Çünkü boşalma kontrolünün öğretildiği ve cinsellik konularında bilişsel yeniden yapılandırmanın yapıldığı cinsel terapi erken boşalmanın kesin çözüm yoludur.

  • Hatalı cinsel davranışların ve alışkanlıkların değiştirildiği
  • Boşalma kontrolünün sağlanmasına yönelik bilgilendirmelerin yapıldığı
  • Aşk oyunları adı altında kişiye veya ççifte özel egzersizlerin planlandığı bir süreçtir.

   Bu süreçte önerilen aşk oyunlarıyla erkekler partnerlerinin de yardımıyla boşalma kontrolünü öğrenirler, daha kaliteli ve sağlıklı cinsellik yaşamaya başlarlar ve kalıcı olarak iyileşirler. Bu iyileşme zamanla araba kullanmayı veya yüzme öğrenmek gibi kalıcı bir hale gelir.

 TEDAVİ SÜRECİ

Boşalma kontrolü aniden öğrenilen bir durum değildir. Boşalma kontrolünü isteme, öğrenme ve devam ettirilmesi birbirini izleyen süreçlerdir. Sağlıklı ve mutlu bir cinselliğin püf noktaları bunların ardından gelmektedir.

  Boşalma kontrolü tedavisinin başında olan erkekler öncellikle kendi kendilerine daha sonra da partnerleriyle boşalma kontrol alıştırmalarına başlamalıdırlar. Bu çok önemlidir çünkü bayan partner erkeğe öğrenme sürecinde çok yardımcı olur Ayrıca kritik durumlarda vereceği talimatlarla erkeğe hayati destek sağlar. Boşalma kontrolü öncelikle penisin duyumlarına odaklanma, partnere ve dokunuşlarına alışma dönemini gerektirir. Bu alışma dönemini gerektirir. Bu alışma sürecinde öncelikle tamamen rahat ve gevşemiş bir halde mastürbasyon ile durup-başlamayı hem de bedensel duyumlarına odaklanma alıştırmalarını sıkça yapmalıdır ki yatakta partneriyle bu konularda rahat davranabilsin ve paniğe kapılmasın.

  Bir kaç hafta bu şekilde alıştırma yapan erkek daha sonra partneriyle denemeler yapmalıdır. Partnerlerinin yardımıyla boşalma kontrolünü öğrenmeye çalışan erkek hem yüksek uyarılma düzeylerinde kendini kontrol etmeyi hem de bu süreci keyifli hale getirmeyi başaracaktır.

    BOŞALMA TEPKİSİNİ KONTROL ETMEYİ ÖĞRENMEK İSTEYEN BİR ERKEK, KENDİSİNİN AŞIRI HEYECANLANMASINA İZİN VERMEMELİDİR. RUHEN VE BEDENEN SAKİN KALMAK ÇOK ÖNEMLİDİR!