Vajinismus

Vajinismus

Vajinismus, vagina: (kılıf) ve ismus: (eylem) kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşmuş ağrı ve/veya korkuyla birlikte cinsel birleşmenin mümkün olmadığı ya da oldukça ağrılı olduğu bir bozukluğu tanımlar. Ancak sadece penis değil çoğu zaman parmak, tampon veya jinekolojik muayene için de benzer engel söz konusudur. Bunun yanı sıra vajinismus, bir objenin ya da penisin vajinaya girişinin hayal edilmesi (imajinasyon) sırasında da ortaya çıkabilmektedir. Cinsel etkinlikle ilişkili ağrı ve korkunun sonucunda koşullu bir yanıt olarak da ifade edilebilir. Bu durumdan sıkıntı yaşayan kadınlar için, cinsel birleşme denemesi sırasında ortaya çıkan ileri derecedeki fiziksel acının yanı sıra şiddetli ruhsal acıya neden olan ciddi bir sorundur.  Yaygın olarak görülür.

Çoğu kadın için vajina kaslarının istem dışı, bilinçsizce kasılması bir sürpriz olur. Kadın cinsel istek duyduğu halde ilişki gerçekleşmez. Bu reaksiyonun temelinde değişik, yanlış ve sağlıksız cinsel mesajların bilinçaltına yerleşerek, vajina çevresindeki kasları refleks olarak kasması yatar. Bu mesajların kaynağı ağrı korkusu, hamilelik korkusu, cinsel kötü kullanım (abuse), tıbbi veya fiziksel durumlar olduğu gibi aşırı heyecan, yetersiz seks eğitimi, aşırı tutucu veya dengesiz eğitim, evdeki şiddet ortamı, aile korkusu ya da güvensizlik gibi çok çeşitli nedenler de olabilir.

Vajinismus rahatsızlığı yaşayan kadınlar, jinekolojik muayene olamazlar, bazıları bacaklarını dahi açamazken, bir kısmı ise kendi cinsel organlarını dahi elleyememektedirler. Eşleriyle cinsel ilişkiye girmeyi çok istemelerine rağmen, bunu bir türlü gerçekleştiremezler. Sürekli kaçarlar, cinsel ilişki sırasında eşlerini itekleyerek cinsel ilişkinin gerçekleşmesine izin vermezler. Eşlerin ve aile yakınlarının çocuk sorularına cevap veremezler, bu eşleri daha da üzer ve ilişkilerini yıpratır.

Vajinismuslu kadında yıllar içerisinde cinsel isteksizlik ve vajinismuslu eşle birlikte yaşayan erkekte de zamanla cinsel isteksizliğin yanı sıra,  ereksiyon sorunu ve erken boşalmada görülebilmektedir.

Vajinismuslu kadınların bir kısmında gözlemlenen diğer rahatsızlıkları ise şöyle sıralayabiliriz;

  • Bir takım fobiler, yalnız kalamama, kedi-köpek gibi evcil hayvanlardan korkma,
  • Sosyal fobiler, sosyal aktivitelere katılamama, arkadaş ve sosyal etkinliklerden uzak durma,
  • Obsesif Kompulsif Bozukluklar “takıntı hastalığı”, ellerini sık yıkama, batıl inançlara olan saplantılar, titizlik,
  • Sürekli hastalanma “hastalık hastası olma”, ve bazılarında ise zaman içinde gelişen madde bağımlılığı

Vajinismusu yenmek yerine sürekli erteleyerek tedaviden kaçmak kişide kendine olan özgüvenininde azalmasına neden olacaktır.

VAJİNİSMUS TEDAVİLERİ NASILDIR?

Cinsel terapist çiftleri önce birlikte detaylı bir şekilde dinler, sonrasında çiftleri teker teker ayrıntılı bir şekilde dinler . Kişiye ve çifte göre bir tedavi şekli belirler. Bu durum her bireyde ve çiftte farklı ortaya çıktığı için terapistinde bu farklılıkları göz önünde bulundurarak kişiye ve çifte özel tedavi sürecini başlatır. Dünyada en sık bilişsel, davranışsal tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tür tedavilerdeki amaçlar; cinsellik hakkında doğru bilgilendirme ( cinsellikle ilgili yanlış düşünce ve inanışları düzelme ) ,kişilerin kendi vücudunun anatomik yapısını tanıtmak ve kendi vücudunu tanıması için ev ödevi verilir ( ayna karşısında bedenini incelemek, dokunmak daha sonra cinsel organını ayna karşısında incelemek bir kağıda çizip daha sonra bölgelerin isimlerini yazmak) ,cinsel mitlerin konuşulması, kaygıların azaltılması, nefes ve gevşeme egzersizleriyle birlikte kasılmaların kontrol altına alınması ( NEFES EGZERSİZİ; Kişi evde sırt üstü uzanır ve kollarını yanlara doğru açar. Gözler kapalı bir şekilde rahat ve güvenilir bir ortak hayal edilir. Burundan yavaş ve derin nefes aldıktan sonra nefes 4-5 saniye kadar tutulur yavaşça ağızdan verilir. Bu egzersiz her gün yapılarak bedenin gevşemesine izin verilir.), çiftlere evde yapmaları için verilen aşk oyunları (sırayla birbirinin vücudunu tanımak, sırayla birbirinin vücuduna dokunmak, okşamak ), masaj, mastürbasyon, cinsel birleşme tekniklerinin öğretilmesi ve değişik cinsel pozisyonların anlatılması tedavilerde kullanılan kitap, CD,DVD, maket ve simülatörlerle tedaviyi adımlaştırarak zevkli, eğlenceli bir hale getirerek çiftlerin bu durumdan kurtulması sağlanır.