Aylarca hatta beklide yıllarca büyük gün için hazırlandın, başarılı olabilmek için pek çok şeyden fedakarlık ettin, birkaç saatlik sınavda yaşayabileceğin heyecan ve stresin bütün emeklerini boşa çıkarmasına izin verme O sizi kontrol etmeden siz onu kontrol etmelisiniz.

Sınav kaygısı ve stres öğrencilerimizin yaşadığı en büyük sorun. peki, sınav esnasında tansiyon bozuklukları, terleme, titreme, baş dönmesi, çarpıntı, ağrı gibi fiziksel olumsuzluklara da sebep olan sınav kaygısını, olumlu düzeye nasıl indirgeyebiliriz? Öğrencilerin sınav kaygısıyla başa çıkabilmeleri için, bilinçaltı teknikleri, bilişsel davranışçı terapi, imgeleme ve telkin yöntemlerini kullanarak huzurlu ve konsantrasyonun maksimum düzeyde olduğu bir sınav geçirmelerini sağlıyoruz.

Ailemin emeklerini boşa çıkarmaktan korkuyorum, ya bütün bir senem boşa giderse ! okuduklarımı anlayamıyorum, , saatlerdir ders çalışıyorum ama sanki hiçbir şey öğrenmemiş gibi hissediyorum. Bazen sınavlarda bildiğim şeyleri bile yapamıyorum. Ellerim titriyor ve terliyor. Kalbim çarpıyor içimde bir sıkıntı var. Zaman zaman sırtımda ve midemde ağrı hissediyorum . . .
Bu ve benzer düşünceleri sizde hissediyorsanız sınav kaygınız bütün yıl boyunca çalışmalarınızın boşuna gitmesine neden olabilir. Yine sınav kaygısının neden olduğu gerginlik, sınav öncesi çalışmalarınızı da zorlaştırarak, öğrenmenizi ve hatırlamanızı olumsuz etkileyecektir. bizim bu program bünyesinde amacımız, sadece sınav esnasında yaşanan kaygıyı ortadan kaldırmak değil sınava hazırlanan öğrencilerde en büyük sorunlardan biri olan kaygı kaynaklı öğrenme zorluklarını da ortadan kaldırarak potansiyelinizi en iyi şekilde ortaya koymanızı sağlamaktır.

Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Programı
Katılımcılarla İlgili Ön Koşul: – YGS-LYS ve SBS ye hazırlanıyor olma.. üniversite sınavı için ayrı; liselere hazırlık sınavı hazırlık grupları için ayrı ayrı planlanmaktadır.
– Bu programa katılmak için öğrencinin gerçekten istekli olmalıdır. Anne babanın öğrenciyi zorlamasını doğru bulmuyoruz.
Programın Temel Amacı ve Hedefi: YGS – LYS ve SBS sınavına girecek öğrencileri sınav kaygısı, heyecanı ve korkusu yaşamaktan uzaklaştırmak. Motivasyon, dikkat ve konsantrasyonu oluşturarak potansiyelini maximum düzeyde ortaya koymasına destek olmak ve sınavda kaygıdan kaynaklanan zaman kaybını en aza indirgemek.
Katılımcı Sayısı: Her Grup ortalama 10 kişi
Eğitim Tarih ve Saatleri: Öğrencilerin Okul ve Dershane programına uygun olan bir grup seçilebilir.
Ücret: Her oturum 100 TL, Toplam 7 Oturum, 700 TL
Programı Yürüten: Dr. Ali Altınkaya
Yer: Özel Lina Aile Danışmanlığı ve Psikoterapi Akademi

Kayıt İşlemleri ve Bilgi için Koordinatör : Fatma Hanım 0 332 3531272

Sınav Kaygısı Programında Neler Yapıyoruz ?
Ortalama 10 kişilik öğrenci grupları halinde her biri 1 saat süren toplam 7 görüşmeyi içeren çalışmalar yapıyoruz. Bilişsel Davranışçı terapi teknikleriyle birlikte ‘’ imgeleme ‘’ ve ‘’ telkin’’ yöntemlerini kullanıyoruz. Bilinçaltı teknikleri de kullanarak sınav kaygısının ortadan kaldırılmasını rahat bir sınav anı yaşamanızı ve stres kaynaklı zaman kaybını ve öğrenme zorluklarını önleyerek çok daha başarılı olmanızı, dikkat ve konsantrasyonunuzu tam olarak sağlamanızı, motive olmuş olarak sınava girmenizi amaçlıyoruz. Başarılı sonuçlar da alıyoruz.

Sınav Kaygısının Nedenleri, Belirtileri ve Sınava Etkileri: Bu aşamada öğrencilerin zihnindeki; başaramam, ya yapamazsam, ya sınavım kötü geçerse, ya sınavda heyecanlanırsam . . . gibi düşünce ve inançlarını bilişsel olarak değerlendiriyoruz.
Rahatlama egzersizi: Bu tip egzersizler sadece beden gerginliğini gidermek için değil, bilinçaltıyla bağlantı kurulmanın da ilk adımlarıdır. Kas gerginliklerini gidermek vücudun gevşemesi insanların yorgunluktan kurtulup, canlı, faal ve iyi bir konsantrasyon için de ilk adımdır.
Psikolojik Gevşeme: Fiziksel gerginlik ve gevşeme gibi beden hareketlerinin yerine, hayal gücüyle gevşemede bir diğer gevşeme yöntemidir.

Öğrenmenin Ve Hatırlamanın Zevki:
Kişi; kendi kendisini motive etmeye çalışarak, yani” kolay öğrenmeli ve gerektiğinde hatırlamalıyım” güdülemesiyle zihnini kontrol altına almaya şartlanarak, öğrenmeyi ve hatırlamayı harekete geçiremez. Aklın derinlikleriyle (bilinçaltıyla) iletişim kurarken mesajları iletmeye yardımcı olan duygulardır. Duyguların kontrol edilmesi de yine bilinçaltındaki etkenlerin fark edilip çözümlenmesi yoluyla olacaktır. Başarılı bir deneyim sonunda hissedilen zafer duygusu, keyif hatırlanırsa öğrenme sürecinde daha hızlı bir etkileşim ortaya çıkar.

Yönlendirilmiş İmgeleme Tekniği:
Bilinçdışı zihnimiz hayal ile gerçeği ayırt edemez. Zihinde başarıyı kodlayan görsel imajlar ise başarının şimdiden yaşanması ile aynı anlama bile gelebilir. Motivasyon dikkat ve konsantrasyon bu aşamada yoğunlaştırılabilir. Hafıza güçlendirilebilir hatırlama kolaylaştırılabilir. Sınavın endişe vericilikten uzak, doğal ve normal bir duygu içinde sanki evde deneme sınavına giriyormuş inancı biliçdışı zihne yerleştirilebilir. Bu da sınavda bildiklerinizi doğru ve zaman kaybetmeden hatırlamanızı sağlayacaktır.

Telkin Metodu: Bu aşamada bilinçdışına verilen telkinler yoluyla son derece olumlu değişimler elde etmek mümkündür. İmajinasyon ve telkin yöntemleri birlikte kullanıldıklarında daha olumlu sonuçlar vermektedir.

Biliyor musunuz?
Yapılan araştırmalara göre sınav esnasında yaşanan kaygı ve getirdiği olumsuzluklar başarı oranınızı ortalama %48 oranında düşürüyor. Bu da şu anlama geliyor, eğer kaygınızı kontrol altına alırsanız başarı oranınız yaklaşık olarak yarı yarıya artacaktır.